Blog

Pazartesi, 13 Ağustos 2018 14:58 Yazan
Yayınlandığı Kategori İnternet Girişimciliği

Döviz Krizi ve İnternet Girişimciliğimizin Geleceği Öne Çıkarılmış

Son 1 yılda dövizin iki kat artması ile girişimciler olarak artık ciddi bir anlayış değişikliğine zorlanarak sürüklendik. Geldiğimiz noktada gerçekten çok moral bozucu, çünkü ülkemiz nerdeyse her şeyi ithal eden bir ülke ve ithal ettiğimiz çoğu şeyi kısa vadede yerli kaynaklarla ve imkanlarla üretemiyoruz. Ürettiğimiz şeylerde ithalata dayalı olduğu için, bu ekonomik buhran içinde girişimcilikle ilgili bütün moral ve motivasyonumuzda yerle bir oldu.

Üstelik çok kısıtlı birimlerimiz var girişimcilik için.

Sağlıklı bir düşünceye sahip olmakta çok zor çünkü ilk düşüncemiz hep tasarruf etmek oluyor. Bu noktada ne yapabileceğimizi düşündüğümüzde öncelikle tasarruf ederek sürdürülebilir şekilde hayatta kalmak ilk odak noktamız.  Ama bu çok zor bir psikoloji içerdiği için, bireysel olarak büyümek adına geleceğimiz için neler yapabileceğimizebaktığımızda önümüzde duran tek şey girişimcilik. Tasarrufu düşünürken girişimciliği düşünmek ise çok daha zor. Çünkü en basitinden pek maliyetİ yok gibi gözükse bile, internet girişimleri de belli bütçelerle yapılmak zorunda ve bunu korkmadan riske etmek gerekiyor.

Peki ne yapacağız aldığımız maaşlar bile dolar düzeyinde yarı yarıya gittikçe küçülürken, bizler duracak ve sadece tasarruf mu düşüneceğiz?

Ülkecek bir bunalım yaşıyoruz ve bununla baş etmek zorundayız ve üretmek ve bireysel ekonomimizide ülke ekonomisini de ithal etmeden büyütmek ve geliştirmek zorundayız.

Yani özetle aslında bütün girişimlerimiz ülke içindeki vatandaşlara özelliklede yoksulluk düzeyi üstündekilere ve zenginlere daha çok hizmet ve mal satmak.

Peki bunu yapabilirmiyiz gerçekten? Ya da hangisini yapmalı bu yüksek kurların, faizin olduğu şartlar. Yurtdışına mı birşeyler satmalıyız yurt içine mi?

Döviz kurundan dolayı yurtdışına satmak daha karlı gözükse de orda rekabetin daha yüksek olduğu için ya çok daha düşük fiyatlara yüksek kalite hizmet ve ürün satmalıyız ya da yurt içinde henüz tam olarak gelişmemiş bilişim alanında bir şeyler üretmeli veya sadece hizmet satmalıyız?

Editör

Websitembu ve egirisimofisi.com Kurucusu, girişimci ve hazır kod web tasarımcısı

egirisimofisi.com

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

websitembu.com - İhtiyacınız olan hazır kodlarla web çözümleri sunmak üzere kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

Girişimcilik

Girişimcilik mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. Ömer VURAL , websitembu.com Kurucusu

Bize Ulaşın

© 2016 websitembu.com All Rights Reserved.