Blog

Pazartesi, 09 Eylül 2019 16:35 Yazan
Yayınlandığı Kategori İnternet Girişimciliği

Web Girişimciliği Öldü mü? Ne Yapmak Gerek? Öne Çıkarılmış

Web Girişimciliği Öldü mü? Ne Yapmak Gerek?

Hepimiz bu işlerle ilgilenen insanlar olarak uzun zamandır domainler alıyoruz. Domainlere verdiğimiz paralarla belkide şimdiye kadar hayalini kurduğumuz süper bilgisayarı bile almıştık belkide ama bizler gene yıllarca domain alarak ve bunlarla projeler üreterek bir girişimcilik ve gelecek hayali kurduk ve hala kuruyoruz.

Peki son yıllardaki mobil uygulamalar üzerinden gelişen internet dünyasına bakınca web girişimcliği konusunda hiç kuşkuya kapılmıyor musunuz?

Bu soruyu kendinize sormadıysanız web projeniz hakkında doğru yolda değilsinizdir demekki.

Paranız varsa ve web sitenizle beraber uygulamasını da yaptırıyorsanız buna söyleyenecek söz yok ama sadece web sitesi ile bir proje geliştiriyorsanız gerçekten durup düşünme vakti geldi.

Evet, dünya mobil uygulamarın ve sosyal ağların hakimiyetine girmiş durumda.

Bizler ise hala son derece özensiz şekilde domainler alıp geleceğe yatırım yaptığımızı hatta bizi zengin edecek şeyi bulduğumuzu sanıyoruz.

Acı gerçeği yüzümüze vurmanın zamanı çoktan geldi. Hatta geçti...

Zor elbetet bunu kabul etmemiz ama gerçek şu ki bizim web projelerimizle sunduğumuz herşeyi artık sosyal ağlar sadece tek başına sunacak hale geldiler.

Sosyal ağlar forum, e-ticaret ve bilgilendirme anlamında her şeyi nerdeyse sunuyorlar insanlara.

Bir web sitesi yapmanın gerekliliği gittikçe ortadan kalktı.

Firmalar için elbette gerekli ama daha interaktif çözümler için sosyal ağlar ve onların mobil uygulamaları insanları tarayıcıya bir site adresi yazıp gitmekten alıkoyoyor.

Sonuç olarak, eğer bir web sitesi üzerinden bir grişimcilik projeniz varsa iyice düşünmeniz gerekiyor.

Çözüm olarak sunduğunuz şeyin gerçekten ilgi çekip çekmeyeceğinden  ve insanları web sitenize çekip çekmeyeceğinden ve mevcutlardan farkınızın olup olmadığından emin olmanız gerekiyor.

Kullanım açısından daha kapsamlı bir kullanıcı deneyimi sunsada web siteleri hala insanların girmekten kaçtığı yerler olmaya devam ediyor. Çünkü mobil uygulamalar çok daha hızlı ve kullanıcıyı fazla sıkmadan kullanılan v eistenildiğinden hızla terk edilebilen yerler.

Telefon boyutlarınında giderek 5.5 inc olarak standartlaştığı bu noktada insanlar artık geniş ekranlarda mobil uygulamaların keyfini çıkarıyor ve temelde sosyal ağlar üzerinden herşeyi hallediyorlar.

En az 5 ve 5.5 incin web siteleri içinde aslında bir avantaj olduğu gerçek ama bunu çok iyi kullanmak ve tasarımı kullanıcıya en çekici ve kolay hale getirmek web girişimciliğinin ilk olmazsa olmazı olarak görünüyor.

Bu yüzden projenizin tasarımına çok dikkat etmek zorundasınız. 3-5 saniye içinde bir daha web sitenize girip girmem konusunda karar verecek bir insan psikolojisi ile karşı karşıyasınız. Sizi en küçük hatanızda gözden çıkaracak insanlara ürün ve hizmet satmaya çalışacaksınız.

Dahası ürün veya hizmet satamıyorsanız bile reklam yayınlayarak gelir elde etme modeli üzerine kurulu bir web projeniz varsa işiniz daha zor.

Bu yüzden ben direkt web projesi ile başlamak yerine mümkünse uygulama yapmanın eğer uygulamada mümkün değilse öncelikle iş projenizin içeriğiyle ilgili sosyal ağ hesapları ve youtube kanalı açmak gerektiğine inanıyorum.

Yani bu sosyal ağlarda bir kitle edinmeden başlanacak her web projesi ve uygulama hüsranla sonuçlanacaktır.

 

Bu yüzden öncelikle projenize uygun bir sosyal ağ sayfası ve youtube kanalı açmak ve bu alanda içerikle üretmeye başlamak en akıllıca çözüm olarak gözüküyor. Projenizin bir nevi sağlaması olacak olan bu aşamayı geçtikten sonra web projenizi hayata geçirmek en mantıklı çözüm olarak gözüküyor.

Editör

Websitembu ve egirisimofisi.com Kurucusu, girişimci ve hazır kod web tasarımcısı

egirisimofisi.com

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

websitembu.com - İhtiyacınız olan hazır kodlarla web çözümleri sunmak üzere kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

Girişimcilik

Girişimcilik mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. Ömer VURAL , websitembu.com Kurucusu

Bize Ulaşın

© 2016 websitembu.com All Rights Reserved.