Blog

Salı, 31 Mayıs 2016 11:57 Yazan
Yayınlandığı Kategori Sosyal Ağlar

Sosyal Medya Sitelerinin Vasatlığı ve Bizim Temel Özelleştirme İhtiyaçlarımız Öne Çıkarılmış

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Çok değil bundan 10 yıl sonra facebook ve instragram başta olmak üzere bu türde sosyal ağların çok salakça bulup, şuanki formatlarını çok basit, işe yaramaz ve gereksiz göreceğiz.


Evet, Facebook, twitter, instagram vb.. Baktığınızda siz ücretsiz sosyalleşme, anılarınızı ölümsüzleştirip paylaşma/gösterme ve bilgilenme alanı olarak görebilirsiniz.. Evet bende öyle görüyorum, hatta bizim gibi 3. dünya ülkleri için bireylerin reelde parası olmadığı sosyallleşemeyecek olduğu yerlerde adeta bir terapi gibi.. Düşünsenize eğer internet ve sosyal medya tesellisi de olmasa demokrasi ve zenginlik özgürlük olmayan ülkelerde nasıl birsosyal cinnet yaşanırdır.

 


Ama bir yere kadar bu da bir noktadan sonra gördüğüm herşey aslında bu sosyal ağ sitelerinin tüm dünyayı yani bizi açık bir pazaryeri, meta ve anonim birer unsur birer figuran yaptığını da görüyorum.

Öyle maalesef, çünkü bu siteler için esas olan şey kullanıcı sayısı ve paylaşım sayısı ile ne kadar çok kişiyi orda topladıkları ve ne kadar vakit geçirttikleri önemli. Öyle ya bu şekilde ücretsiz reklam alanı olmuş oluyor. yani siz birilerine bir ürün bir hizmetiniz konusunda reklam yapmak isteseniz önce için o insanları bir yere toplamanız gerekir gibi bir şey. Evet aynı şey eğer ne kadar insan toplarsanız o kadar onları reklam alabilirsinizde demek. Yani siz varsanız reklam alabilir birileri ne kadar çok varsanız o kadar çok ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar çok reklam alınabilinir sizin üzerinizden.

Hal böyle olunca sosyal medya siteleri sizi topladıkları yerde her zaman kamuya açık şekilde görünür kılmak istiyor reklam göstermek için.Bu yüzden facebook aramalarda kendinizi gizlemeyi kaldırdı. Yani bir yere ayrılmadan ordan ya da ayrılsanızda ikide bir geri dönüp gelmenizi istiyorlar.

Şimdi bu açıdan bakınca bize ücretsiz sosyalleşme ve bilgilenme imkanı vermelerinin önemi braz hatta epey azaldı değil mi gözünüzde.

Durumun vehameti biraz daha ifade edeyim, mesala ne yapıyoruz bu sosyal ağlarda... Temel olarak aynı internet tarayıcı gibi sayfaları aşağı çekerek paylaşımlara bakıp yazı, resim ve videolara bakıyoruz ve metin yada görsel ifadeler giriyoruz.

Burada hiç sorun yokmuş gibi gözükebilir ama asıl sorun burda.. Yani bize sürekli bir akış yaşatıyoruz geçmişe doğru. Çünkü paylaşımların hepsi biizi geçmişi önümüze getirmekle ilgili peki hiç düşündünüz mü bu aaşağı yani geçmişe akış neden bize bir şeyleri de planlatmıyor geleceğe dair.

Okunma 636 kez Son Düzenlenme Çarşamba, 01 Ağustos 2018 11:57
Editör

Websitembu ve egirisimofisi.com Kurucusu, girişimci ve hazır kod web tasarımcısı

egirisimofisi.com

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

websitembu.com - İhtiyacınız olan hazır kodlarla web çözümleri sunmak üzere kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

Girişimcilik

Girişimcilik mutluluk için yapılmaz, dünyanın neresinde olursa olsun girişimcilik başkasına çalışmak istemeyenlerin mecburi işidir. Ömer VURAL , websitembu.com Kurucusu

Bize Ulaşın

© 2016 websitembu.com All Rights Reserved.